Liszaj płaski

Liszaj płaski jest przewlekłą chorobą skóry, którego leczenie jest niezwykle trudne, wymaga dużej cierpliwości i może trwać nawet kilka lat. Medycyna nie zna przyczyn występowania tego schorzenia. Wiadomo, że liszajowate zmiany skórne towarzyszą niektórym chorobom, przede wszystkim cukrzycy i przewlekłemu zapaleniu wątroby. Powstawanie charakterystycznych wykwitów może być także związane z przyjmowaniem niektórych farmaceutyków. Życie w silnym napięciu nerwowym lub wstrząs psychiczny może wpłynąć na zaostrzenie przebiegu choroby. Liszaj zajmuje skórę, paznokcie i jamę ustną. W zaatakowanych miejscach pojawiają się swędzące, czerwone grudki.

Liszaj płaski – odmiany

Ze względu na rozmaite charakterystyczne cechy wyróżniane są różne odmiany liszaja płaskiego:

  • liszaj przerosły – umiejscawia się na udach, zmiany skórne zlewają się ze sobą w sposób powodujący zanik charakterystycznych grudek,
  • liszaj mieszkowy – zmiany zajmują skórę głowy, choroba atakuje mieszki włosowe i niekiedy prowadzi do bliznowacenia skóry,
  • liszaj zanikowy – zmiany mają charakter okręgów, na środku wykwitu widoczne są przejaśnienia lub bliznowate zaniki,
  • liszaj pęcherzowy – odmiana atakuje głównie stopy i dłonie oraz jamę ustną pacjenta, w zajętych miejscach tworzą się zmiany pęcherzowe.

Leczenie liszaja płaskiego

[php snippet=1]

Leczenie liszaja płaskiego jest wyłącznie objawowe. Podstawowa pomoc medyczna polega na ograniczeniu swędzenia, które może być niezwykle uciążliwe, poprzez ordynowanie leków przeciwhistaminowych. Wielu lekarzy zaleca stosowanie podczas terapii leków przeciwgrzybicznych oraz przeciwbakteryjnych, których zadaniem jest zapobieganie infekcjom w miejscach podrażnionych mechanicznie ciągłym drapaniem.

Od jakiegoś czasu w leczeniu liszaja płaskiego stosowana jest fotoforeza, czyli leczenie światłem ultrafioletowym. W tej metodzie leczenie dodatkowo stosuje się związki chemiczne potęgujące działanie promieni świetlnych, dzięki czemu efekty są często bardzo szybko widoczne a skuteczność terapii wysoka. Więcej na temat tej metody leczenie znajdziesz tutaj >>> Nadfiolet w leczeniu liszaja płaskiego

W ostrych stanach stosuje się doustne leki kortykosteroidowe lub specyfiki do stosowania miejscowego w postaci żelów i maści. Niestety kortykosterydy często powodują występowanie działań niepożądanych, dlatego ważne jest ścisłe współdziałanie z lekarzem podczas stosowania leków tego rodzaju. Równie ryzykowne dla pacjenta jest przyjmowanie leków zawierających retinoidy.

Chorzy na liszaj płaski powinni szczególnie dbać o swoją skórę. Należy unikać kontaktów z produktami chemicznymi poprzez stosowanie rękawic ochronnych podczas wszystkich prac domowych oraz ograniczenie m.in. farbowania włosów.

Reklama

Komentarze wyłączone.